خنک كننده‌ى فضاى ماينينگ

خنک كننده فضاى ماينينگ

اگر تصميم گرفته‌ايد كه يک كسب و كار ديجيتالى راه بياندازيد و يک استخراج كننده بيت كوين باشيد ، باید بفکر خنک كننده فضاى ماينينگ هم باشید. حتما متوجه شده…

اگر تصميم گرفته‌ايد كه يک كسب و كار ديجيتالى راه بياندازيد و يک استخراج كننده بيت كوين باشيد ، باید بفکر خنک كننده فضاى ماينينگ هم باشید. حتما متوجه شده ايد كه در كنارخريد و تهيه‌ى ماينر ، بايد به فكر خريد يک خنک كننده مناسب هم باشيد. همانطور كه مى‌دانيد هر دستگاه كامپيوترى كه در حال انجام پردازش است يا هر دستگاه ديگرى كه روشن است و در حقيقت فعاليت خاصى انجام مى دهد ، بايد داراى فن و يا سيستم‌هاى خنک كننده‌اى باشد تا از گرماى بيش از حد وسيله جلوگيرى كند.

حتى به طبع ، محيط و فضاى اطراف نيز به اين نوع از وسايل سرمايشى نياز دارد ، بنابراين مى‌توان گفت كه دستگاه‌هاى استخراج و ماينر نيز به همين صورت هستند و بايد به كمک خنک كننده‌هاى به خصوصى ، دماى آن‌ها كاهش پيدا كند. لازم به ذكر است كه تفاوتى نمى‌كند با كامپيوتر استخراج مى‌كنيد يا يک فارم و مزرعه‌ى استخراج راه اندازى كرده‌ايد ، در هر صورت و تحت هر شرايطى به يک خنک كننده فضاى ماينينگ نياز داريد تا علاوه بر انجام فرايند خنک سازى ، از آسيب رسيدن به دستگاهتان جلوگيرى شود. همانطور كه مى‌دانيد با توجه به پيشرفت فناورى و صنعت ، روش‌هاى مراقبت و نگهدارى از تجهيزات صنعتى نيز بايد كاملا به روز و مطابق با تكنولوژى روز باشد.

به اين منظور ، روش‌هاى بسيار و گوناگونى وجود دارد كه قصد داريم در اين مقاله به شرح مختصرى از آن‌ها پرداخته و با ذكر چند نكته مهم به همراه معايب و مزاياى وسيله به راهنمايى شما بپردازيم. پس در صورت نياز ، با ما همراه باشيد.

خنک كننده فضاى ماينينگ در يک نگاه:

به طور كل دستگاه‌هاى ماينينگ ، گرما و حرارتى ايجاد مى‌كند كه معادل با ۶۰۰۰ btu يا نيم تن تبريد است كه به دليل عدم وجود هواى تازه در اين سيستم‌ها ، سيستم به كلى بر اساس سيركولاسيون است و بايد توان و قدرت مجموع را ۱۲۰۰۰ btu يا يک تن در نظر گرفت تا بتوان اين مجموعه را در ايمن ترين و مطمئن ترين حالت ممكن قرار داد. تجهيزات خنک كننده يا ماينر هم به همين منظور و براى تامين سرمايش مورد نياز در مراكز اطلاعات داده‌ها و مزارع استخراج بيت كوين به كار مى‌رود.

خنک كننده‌ى فضاى ماينينگ

در اين زمينه ، دماى سيستم‌ها تا حدى افزايش پيدا مى‌كند كه ممكن است سبب صدمه ديدن و از كار افتادن بخش سخت افزار كامپيوترها و در نهايت منجر به آسيب ديدن كل سيستم شود. اين گرما علاوه بر آسيب به بخش سخت افزار مى‌تواند منجر به كاهش توان پردازشى دستگاه و عدم رسيدن به بهره حداكثرى از سيستم استخراج نيز بشود. به همين دليل استفاده از يک سيستم خنک كننده مناسب از اهميت ويژه‌اى برخوردار است.

راهنمای خرید و اجاره پنکه
بیشتر بخوانید...

مزاياى استفاده از خنک كننده فضاى ماينينگ:

 • مصرف برق نسبتا كم
 • تقسيم درست و دقيق آمپراژ جهت استفاده از برق سه فز
 • پايين آوردن استهلاک دستگاه
 • صداى كم
 • جلوگيرى از آسيب رسيدن به قطعات الكترونيكى به دليل فيلتر شدن ذرات ريز هوا
 • تامين دماى ورودى به سيستم در گرم ترين بازه تابستان
 • داراى فيلترهاى قابل شست و شو
 • افزايش طول عمر سيستم به سبب برودت بالا
 • دسترسى آسان به دستگاه‌هاى ماينر
 • قابليت نصب كانال به سمت هواى تازه تا طول ده متر
 • داراى كيت برقكارى داخلى
 • اشغال حداقل فضا و تامين دسترسى مناسب جهت سرويس

انواع خنک كننده فضای ماينينگ:

كولر آبى :

اگر در نقاط كم رطوبت زندگى مى‌كنيد، اين وسيله بسيار مناسب خواهد بود. كولرهاى سلولزى به دليل آنكه گرد و غبار و ذرات ريز هوا را وارد محيط نمى‌كند بسيار مناسب تر از سايرين است. اين وسيله رطوبت كمى ايجاد مى‌كند و اگر محيط شما ، خود نيز مرطوب باشد، اين ميزان رطوبت ايجاد شده آزار دهنده و نامناسب خواهد شد.

كولر گازى:

استفاده از كولر گازى به دليل مصرف برق و انرژى زياد صرفه اقتصادى نداشته و نامناسب اين كار نيست!

خنک كننده‌هاى روغنى:

همانطور كه ذكر كرديم، كولر آبى مناسب هواى مرطوب نمى‌باشد و در اين نواحى مى‌توان از خنک كننده‌هاى روغنى استفاده كرد. در خنک كننده‌هاى روغنى از Mineral oil استفاده مى‌شود. اين روغن به دليل داشتن توانايى انتقال گرما، روش مناسبى براى كاهش درجه حرات است. از مزاياى ديگر اين وسيله اين است كه صداى ناشى از ماينر را نيز كاهش مى دهد اما هزينه‌ى نسبتا بالايى دارد.

خنک كننده‌ى فضاى ماينينگ

بادى:

يكى ديگر از روش‌هاى مناسب و البته سنتى Air cooler ها هستند كه خيلى حرفه‌اى نيستند و با نصب هيت سينک (heat sink) روى پردازنده همراه مى‌باشد. اين قطعه كه همان گرماگير است به كاهش گرما كمک مى‌كند و به طور كلى براى خنک كردن ماينرهاى بزرگ، مناسب تر است.

آبى:

يكى از پرطرفدار ترين هاست كه در آن از آب يا مايعى مشابه براى خنک سازى استفاده مى‌شود. در اين وسيله هيت سينک‌ها مخصوص بر روى پردازنده آن نصب مى‌شود و فن‌هاى آن در مسير مخزن و لوله‌هاى آب قرار مى‌گيرند و آب موجود در مخزن را خنک مى‌كنند. آب خنک شده توسط فن‌ها، به سمت هيت سينک رفته و دستگاه ماينر را خنک مى‌كند.

اجاره کولر گازی تک فاز
بیشتر بخوانید...

خنک سازى با كمک انتقال گرما:

يكى از ساده ترين روش هاست به صورتى كه مى‌توانيد با نصب كانال‌هاى آماده و يا لوله‌هاى فنرى ، گرما را به بيرون انتقال دهيد. لازم به ذكر است كه كانال انتخابپ بايد بزرگتر از فن‌ها باشد.

چند نكته در مورد خنک كننده فضاى ماينينگ:

 • استفاده از سيستم‌هاى ماينر به روز، اتلاف انرژى را حداقل و راندمان عملكردى را به حداكثر مى‌رساند و ميزان انرژى و برق كمترى مصرف مى‌كند.
 • براى بهره‌ مندى از سيستم سرمايشى مناسب و مرغوب ، بايد برندى خريدارى كنيد كه داراى ضمانت و كيفيت بالايى بوده و توان سرمايش و خنک كردن سيستم شما را داشته باشد.
 • براى سرمايش مناسب سيستم‌ها در مراكز اطلاعات داده‌ها بهتر است از فن‌هاى سرمايشى پر سرعت استفاده كنيد. اگر براى خنک كردن سيستم مزرعه‌ى ماينر خود از فن‌هاى كم سرعت استفاده مى كنيد، بهتر است جهت تعويض آن با فن‌هايى كه داراى سرعت و قدرت دمندگى بالايى هستند اقدام كنيد.
 • وجود ذرات ريز هوا و گرد و غبار مى تواند صدمات جدى به سيستم شما وارد كند بنابراين توصيه مى‌شود از دمنده‌هاى قوى براى دور كردن و دفع اين ذرات استفاده كنيد.
 • دماى مناسب در بيشتر مراكز اطلاعاات داده‌ها بين ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتى گراد است. بهتر است باتوجه به شرايط و مساحت مركز و تعداد سيستم‌هاى كامپيوترى خود، دماى مناسب مزرعه ماينر خود را تامين كنيد.
 • ممكن است دماى برخى از قطعات كامپيوترى از ساير قسمت‌ها بيشتر باشد. بايد دماى اين بخش‌ها را تحت كنترل داشته باشيد و از داغ شدن بيش از اندازه آن جلوگيرى كنيد.
 • اگر دماى مركز شما به صورت نرمال است ، براى كاهش مصرف انرژى مى‌توانيد از فن‌هايى كه سرعت و قدرت دمندگى كمترى دارند استفاده كنيد. همچنين مى‌توانيد براى جلوگيرى از افزايش هزينه‌ها از فن‌هاى چند سرعته استفاده كنيد.
خنک كننده‌ى فضاى ماينينگ

سخن پايانى:

استفاده از خنک كننده‌ى فضاى ماينينگ از هر نظر از اهميت ويژه‌اى برخوردار است. اگر به كسب و كار ديجيتالى خود اهميت مى‌دهيد و مى‌خواهيد از بيشترين بازده كارى خود بهره ‌مند شويد اقدام به خريد اين وسيله كنيد. جهت خريد و كسب اطلاعات بيشتر با ما در ارتباط باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست