کولر صنعتی

کاربرد کولر صنعتی در سالن ورزشی

شايد تا به حال در يک سالن ورزشى حضور پيدا كرده و توجهتان به وسايل خنک كننده خاص( مانند کولر صنعتی و…) ، هواى مطبوع موجود  در آنجا آن هم…

شايد تا به حال در يک سالن ورزشى حضور پيدا كرده و توجهتان به وسايل خنک كننده خاص( مانند کولر صنعتی و…) ، هواى مطبوع موجود  در آنجا آن هم با وجود فعاليت‌هاى زيادى كه در آن جا وجود دارد ، جلب شده باشد … شايد هم به دليل نوع كسب و كارى كه داريد اكنون نياز به يک وسيله مناسب براى سالن ورزشى خود داريد … همانطور كه مى‌دانيد ، در باشگاه‌هاى ورزشى و مراكز سلامتى ، وجود سيستم‌هاى خنک كننده و تهويه‌ى مناسب ، اهميت بسيار زيادى دارد. وجود تعداد زيادى بيننده در مسابقات و فعاليت بالاى ورزشكاران ، اين نياز را چندين برابر مى‌كند تا اين افراد حاضر ، دچار مشكلات تنفسى و غيره نشوند و سلامتيشان به خطر نيفتد.

به همين دليل است كه وسايل خنک كننده صنعتى كه در اين اماكن مورد استفاده قرار مى‌گيرد بايد اين قابليت را داشته باشد كه با سرعت بسيار زيادى بتواند حجم بالايى از هوا را جابه‌جا كند. اين وسايل بايد به گونه‌اى باشند كه انرژى زيادى مصرف نكرده و در عين حال توانايى خنک سازى و تهويه‌ى بالا ، بازده و توان زيادى داشته باشند. ما در اين مقاله قصد داريم به كاربرد كولر صنعتى در سالن‌هاى ورزشى و معرفى انواع آن بپردازيم. با ما همراه باشيد.

اهميت استفاده از کولر صنعتی در سالن‌هاى ورزشى:

در سالن‌هاى ورزشى به دليل وجود حجم بالاى دم و بازدم ، افراد حاضر ، فعاليت‌ها و تعريق زياد ورزشكاران ، وحود و استفاده از کولر صنعتی اهميت زيادى پيدا مى‌كند كه به بررسى آن مى‌پردازيم.

کولر صنعتی
 • حذف هر نوع ذرات ريز و درشت گرد و غبار
 • جلوگيرى از شيوع انواع بيمارى‌هاى مسرى
 • جلوگيرى از رشد و شيوع انواع ويروس‌ها ، باكترى‌ها ، قارچ‌ها و آلودگى‌ها
 • جلوگيرى از افزايش رطوبت نامناسب محيط
 • افزايش حس شادابى و نشاط و جلوگيرى از ايجاد حس دل زدى و خستگى
 • جلوگيرى از افزايش گاز خطرناک  كربن دى اكسيد كه مى‌تواند منجر به پيدايش بسيارى از مشكلات شود.
 • تامين هواى پاک ، تهويه هوا و خنک سازى
 • كاهش هزينه‌هاى مصرف انرژى
 • جلوگيرى از تجمع انواع گازها
 • رعايت استانداردهاى بهداشتى
 • جلوگيرى از تنگى نفس
 • جلوگيرى از افزايش فشار خون
 • جلوگيرى از تعريق بيش از حد و كاهش ميزان آب بدن
 • جلوگيرى از تحريک چشم‌ها
 • جلوگيرى از تحريک و آسيب رسيدن به شش‌ها
 • جلوگيرى از ايجاد سر درد و سرگيجه
 • جلوگيرى از ايجاد انواع بيمارى‌هاى پوستى
 • تقويت انگيزه و حفظ سلامتى
 • افزايش كيفيت هوا
 • ايجاد محيطى ايمن و سالم

چند نكته مهم براى انتخاب کولر صنعتی در سالن‌هاى ورزشى:

هنگام انتخاب يک وسيله خنک كننده و کولر صنعتی مناسب براى سالن خود بايد به اين چند نكته توجه كنيد.

 • كولر باشگاه ورزشى بايد متناسب با آب و هوا و درجه رطوبت منطقه باشد و با شرايط محيط و منطقه‌اى كه در آن قرار دارد ، همخوانى داشته باشد.
 • مقدار هوايى كه تهويه مى‌شود بستگى به نوع كاربرى سالن ورزشى دارد. ممكن است سالن براى تعداد محدودى از ورزشكاران باشد ، يا سالنى باشد كه تعداد زيادى ورزشكار و تماشاگر دارد. به طور معمول براى هر ورزشكار ۶۰ متر مكعب بر ساعت و براى هر تماشاچى ۲۰ متر مكعب بر ساعت هواى تازه و تهويه شده لازم است. بايد توجه كرد كه در سالن‌هاپ متفاوت ، تعداد بينندگان نيز متفاوت خواهد بود.
 • نوع ساختمان ورزشى كه سالن در آن قرار دارد.
 • نحوه عايق بندى ساختمان
 • ويژگى و شرايط سالن مورد نظر
 • اندازه‌ها و بازدهى‌هاى متفاوت در انواع دستگاه‌هاى تهويه
راهنمای خرید و اجاره پنکه
بیشتر بخوانید...

انواع کولر صنعتی در سالن‌هاى ورزشى:

در اين مطلب چند نوع از رايج ترين وسايل خنک كننده در سالن‌ها را معرفى و بررسى مى‌كنيم.

کولر صنعتی تريسولار:

اين کولر صنعتی كه مقدار جريان هوادهى آن ۱٫۲۰۰ تا ۵٫۰۰۰ متر مكعب بر ساعت است ، عملكرد بالايى در مقابله با گرماى هوا داشته و بهترين كاربرد آن در مكان‌هايى است كه حجم هواى پايينى دارند. اين وسيله قابليت خنک سازى كل سيستم را در دماهاى بالا ارتقاء داده و ميزان رطوبت محيط و سالن را متعادل مى‌كند.

کولر صنعتی

کولر صنعتی دو سولار:

اين وسيله نوعی کولر صنعتی است كه مقدار جريان هوادهى آن ۴٫۰۰۰ تا ۲۳٫۱۰۰ مترمكعب برساعت است ، طراحى منحصر به فردى داشته و گرما زدايى محيط را به راحتى ميسر مى‌كند. از برجسته ترين ويژگى‌هاى اين وسيله اين است كه ايجاد آلودگى نمى‌كند.

کولر صنعتی آدسولار:

کولر صنعتی آدسولار وسیله ای است كه مقدار جريان هوادهى آن ۲٫۶۰۰ تا ۲۳٫۱۰۰ متر مكعب بر ساعت است ، در دماهاى بسيار بالا كاملا موثر عمل مى‌كند و بازده خوبى دارد.

کولر صنعتی رسولار:

اين وسيله كه مقدار جريان هوادهى آن ۱٫۲۰۰ تا ۴٫۳۰۰ است ، بازدهى ۹۰ درصدى دارد و رطوبت هوا را تا ۷۰ درصد متعادل مى‌كند. سيستم اين دستگاه قابليت خنک سازى در دماهاى بالا را نيز دارد.

کولر صنعتی

کولر صنعتی رسولار:

اين وسيله كه مقدار جريان هوادهى آن ۳٫۹۰۰ تا ۲۳٫۱۰۰ است نوع ديگرى از رسولار است كه قابليت تهويه‌ى مكان هايى با حجم هواى زيادى  را داشته و  بازده ۹۰ درصدى دارد. رطوبت هوا را تا ۷۰ درصد متعادل مى‌كند و با هزينه كم و مصرف پايين انرژى ، دماى مطلوبى ايجاد مى‌كند.

آدكونار:

اين وسيله كه مقدار جريان هوادهى آن ۲٫۶۰۰ تا ۲۳٫۶۰۰ متر مكعب است ، بازده ۸۰ درصدى داشته و عملكرد بسيار عالى دارد. در اين وسيله مبدل گرمايى ضد گرد و غبار تعبيه شده است و دماى بسيار مطبوعى مى‌سازد.

کولر آبی چگونه کار می کند؟
بیشتر بخوانید...

کولر صنعتی آكواكند:

اين وسيله كه مقدار جريان هوادهى آن ۰٫۸ تا ۵٫۴ است بيشتر در استخرها كاربرد دارد و مقدار زيادى از انرژى گرمايى آب را جذب كرده و آن را به هواى تهويه شده تبديل مى‌كند.

کولر صنعتی انواع فن و دمنده‌ها:

اين وسيله كه انواع مختلفى دارد ، به صورت مستقيم قابليت كاهش درجه هوا و خنک كنندگى ندارد اما با ايجاد جريان هوا  ، باعث جابه‌جايى و تهويه هواى سالن مورد نظر و خنكى آن مى‌شود. از اين وسيله بيشتر در سالن‌هايى كه سقف بلندى دارند به صورت فن‌هاى سقفى استفاده مى‌شود. فن‌هاى بزرگ و با قدرت  كه قابليت به جريان انداختن حجم زيادى از هوا را دارند و مى‌توانند به صورت مرتب هوا را به گردش در آورند.

كولرهاى آبى:

يكى از كم مصرف ترين وسايل ، كولرهاى آبى است كه مصرف انرژى پايينى داشته و ضررى به محيط زيست نمى‌رساند. اين وسيله علاوه بر كاهش دما ، رطوبت دهى نيز مى‌كند و بيشتر مناسب محيط هاى گرم و خشک بوده و در محيط هاى مرطوب كارايى و بازده مناسبى ندارد.

کولر صنعتی

كولرهاى آكسيال:

اين وسيله كه به سه صورت طراحى و توليد مى‌شود و جريان هوا را در راستاى شفت يا به صورت محورى انتقال مى‌دهد ، سرمايش يكنواختى ايجاد مى‌كند و بسيار كم مصرف و بى صدا است. طول عمر بالا ، زدايش گرد و غبار ، پوشش گالوانيزه و انتقال حجم بالاى هوا از ساير مزاياى اين وسيله پركاربرد مى‌باشد.

از ساير سيستم‌هاى پركاربرد نيز مى‌توان چيلر تراكمى ، هواساز ، فن كويل ، بويلر ، ايرواشر ، اكونوپک ، روف تاپ پكيج ، اگزاست فن ، يونيت هيتر و … را نام برد.

سخن پايانى:

به طور كل ، استفاده از انواع وسايل سرمايشى صنعتى و کولر صنعتی در محيط هاى به خصوصى مثل ورزشگاه‌ها ، باشگاه‌ها ، سالن هاى ورزشى ، استخرها ، بدنسازى‌ها و … كاربرد بسيار زيادى دارد . جهت داشتن يک محيط ايده آل از هر نظر ، رعايت اين نكات و شرايط از اهميت بالايى برخوردار است. استفاده از اين وسايل در تمامى نقاط محيط مورد نظر حتى داخل رخكن‌ها از برجسته ترين ويژگى سالن‌هاى خوب و مدرن است. اگر شما هم به سلامتى ورزشكاران خود اهميت مى‌دهيد و به مشاوره بيشترى در اين زمينه نياز داريد ، با ما تماس بگيريد. حفظ و مراقبت از سلامتى شما وظيفه ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست