کولر صنعتی

کولر صنعتی در کارخانه ها و انبارها

کولر صنعتی در کارخانه ها از گرم شدن فضای کارخانه های جلوگیری کند. چگونه ؟ با ما همراه باشید. گرم شدن فضاى كارخانه‌ها و انبارها به مراتب مى‌تواند سبب صدمه…

کولر صنعتی در کارخانه ها از گرم شدن فضای کارخانه های جلوگیری کند. چگونه ؟ با ما همراه باشید.

گرم شدن فضاى كارخانه‌ها و انبارها به مراتب مى‌تواند سبب صدمه ديدن وسايل ، ماشين آلات و ابزارآلات ، محصولات و … و در نهايت منجر به نارضايتى مشتريان ، كاهش بازده و ساير زيان‌هاى اقتصادى شود. از طرفى اگر به رفاه حال كاركنان خود و حفظ سلامت آنان اهميت مى‌ديد ، با ما همراه باشيد تا در اين مقاله شما را با كاربرد کولر صنعتی در کارخانه ها و انواع آن آشنا كنيم.

لازم است بدانيد تامين محيطى با شرايط مناسب و به كارگيرى روش‌هاى سرمايشى مناسب از اهميت بسيار زيادى برخوردار است. در فصول گرم كه هوا به طور معمول دماى بالايى دارد و همچنين وجود ماشين آلات نيز ميزان اين گرما را تشديد مى‌كند ، كارفرما موظف است كه دماى محيط را متعادل كرده و به رفاه كاركنان خود و افزايش بازده كمک كند.

اهميت استفاده از کولر صنعتی در كارخانه‌ها و انبارها:

کولر صنعتی داراى كاربردهاى بسيار زيادى در زمينه‌هاى مختلف صنعتى است كه به بررسى آن مى‌پردازيم.

 • در خنک كردن هوا و كاهش دماى محيط موثر است.
 • نقش مهمى در تهويه و پاكسازى هواى فضاهاى صنعتى ايفا مى‌كند.
 • دود و گازهاى سمى كه ناشى از استفاده از مواد شيميايى و به كارگيرى طولانى مدت ماشين‌ها و دستگاه‌ها است را از بين مى‌برد.
 • آلوده بودن هواى محيط هاى صنعتى در عملكرد دستگاه‌هاى صنعتى تاثير منفى داشته و طول عمر مفيد آن‌ها را كاهش مى‌دهد كه به رفع آن كمک مى‌كند.
 • به حفظ سلامت كاركنان اين اماكن كمک مى‌كند.
 • سبب ايجاد حس شادابى و سرحالى در كاركنان شده و مانع از ايجاد حس خستگى و بى حوصلگى مى‌شود.
 • از پسرفت توليدى و كاهش بازده كارى نيروى انسانى جلوگيرى مى‌كند.
کولر صنعتی

ويژگى‌هاى مهم

كولر صنعتى به دليل داشتن بازده سرمايشى بالا و سرعت زياد در كاهندگى دما ، در مدت زمان بسيار كمى هواى مطلوب را برايتان به ارمغان مى‌آورد و به طور كلى كم مصرف است.

اجاره کولر ؛ انتخابی مناسب و اقتصادی
بیشتر بخوانید...

انواع کولر صنعتی در کارخانهها و انبارها:

امروزه با پيشرفت تكنولوژى، سيستم‌هاى سرمايشى گوناگونى به عرضه رسيده‌اند كه هركدام ويژگى‌ها و كاربردهاى خاصى دارند. به طور كلى كولرهاى صنعتى به دو بخش تقسيم مى‌شوند:

كولرهاى تبخيرى قابل حمل:

 • اين كولرها كه به كولرهاى جابه‌جا شونده نيز معروف هستند، بيشتر در زمينه‌هاى تجارى مانند انبارها و گاراژها، فضاهاى باز ، پاسيو و … استفاده مى‌شوند. اين نوع كولرها ، عموما داراى دسته و چرخ بوده و بسيار سبک است و به راحتى مى‌توان آن را جابه‌جا كرد. به طور معمول ميزان تهويه هواى آن ها تا ۱۳ هزار متر مكعب در ساعت مى‌تواند افزايش پيدا كند.

كولرهاى تبخيرى ثابت يا نصب شده:

 • اين وسيله عمدتا براى مكان‌هاى صنعتى و يا كارخانه‌هاى بسيار بزرگ طراحى شده است كه با سيستم جابه‌جايى هوا عمل مى‌كند. به طور معمول ميزان تهويه هواى ان ها ۳۰ هزار متر مكعب در ساعت است.

اين وسايل سرمايشى انواع ديگرى نيز دارند كه عبارتند از:

كولر آبى:

 • اين وسيله يكى از كم مصرف ترين و مقرون به صرفه ترين ها است كه از روش طبيعى تبخير آب براى خنک كردن محيط استفاده مى‌كند. اين وسيله هواى گرم را از محيط بيرون دريافت كرده سپس با عبور آن از پدها و پوشال‌هاى مرطوب، هواى خنک شده را توزيع مى‌كند. اين سيستم به دليل استفاده از روش‌هاى طبيعى، ضررپ به محيط وارد نمى‌كند.
کولر آبی

كولر گازى:

 • اين وسيله بسيار قدرتمند است به گونه‌اى كه استفاده كوتاه مدت از آن مى تواند به سرعت دماى محيط را تغيير داده و به دماى مطلوب و مورد نظرتان برساند. اين وسيله بر خلاف كولر آبى تا سقف معينى خنک سازى انجام مى دهد و تا زمانى اين كار را ادامه مى‌دهد كه به درجه تعيين شده برسد. ميزان مصرف اين وسيله كمى بيشتر از سايرين است.
کولر گازی

فن صنعتى:

 • اين وسيله با ايجاد حجم بزرگى از هوا ، باعث تهويه هوا مى‌شود. دماى هوا را كاهش نمى‌دهد بلكه با به جريان در آوردن آن، به ايجاد و توليد هواى تازه كمک مى‌كند. اغلب اندازه بزرگى داشته و زاويه و نوع تيغه‌هاى آن با توجه به كاربردى كه دارد طراحى مى شود.
کاربرد کولر صنعتی در سالن ورزشی
بیشتر بخوانید...

چند راهكار ساده براى افزايش بازدهى و حفظ هواى خنک در كارخانه ها و انبارها:

 • قطعات و اجزاى تشكيل دهنده را به موقع و به صورت دوره‌اى كنترل كنيد.
 • به مخزن آب وسايل بسيار دقت كنيد و آن را به صورت دوره‌اى تخليه و تميز كنيد تا دچار گرفتگى نشود.
 • به پدهاى وسيله توجه بسيار داشته باشيد و به صورت دوره‌اى جهت تعويض آن اقدام نماييد.
 • ساختمان را به خوبى عايق بندى كنيد.
 • درز و شكاف ديوارها و پنجره‌ها را بپوشانيد.
 • بهتر است عايق سقف را رنگ روشن انتخاب كنيد تا گرماى خورشيد كمتر جذب شده و محيط را گرم نكند.

ساير موارد استفاده از کولر صنعتی:

شايد برايتان سوال به وجود بيايد كه آيا کولر صنعتی در كارخانه‌ ها و انبارها، استفاده ديگرى نيز دارد؟ پاسخ مثبت است. اين وسيله متناسب با نوع نياز قابل استفاده در انواع سالن‌هاى ورزشى و سر پوشيده ، مراكز تجارى ، فضاهاى صنعتى بزرگ و كوچک ، مراكز ادارى ، مراكز فرهنگى ، مراكز آموزشى ، كارگاه‌هاپ صنعتى ، مساجد ، حسينيه‌ها ، فضاهاى عمومى بزرگ ، مرغدارى‌ها ، دامدارى‌ها و … است.

کولر صنعتی

سخن پايانى:

استفاده از انواع کولر صنعتی در کارخانه ها مزاياى بسيارى دارد كه در اين مقاله به طور كامل بررسى شد. به طور كل ، محيط‌هاى صنعتى به دليل كار با مواد شيميايى و در پى آن توليد گازهاى خطرناک و سمى ، نياز به وسايل خنک كننده و تهويه كننده‌اى دارد كه هركدام از آن‌ها بر اساس قابليت‌ها و وپژگى‌هاى خاصى طراحى شده است. اگر شما هم به وسيله‌اى مناسب برای محيط صنعتى خود نياز داريد تا اين آلودگى‌ها را بزداييد با ما تماس بگيريد تا علاوه بر مشاوره‌اى دقيق ، وسيله مناسبتان را در كوتاه ترين زمين ارائه دهيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست