تمیز کردن کانال کولر

چه زماني براي تميز كردن كانال كولر مناسب است؟

از آخرين باري كه اقدام به تميز كردن كانال كولر خود كرده‌ايد چقدر مي‌گذرد؟ چرا تميز كردن كانال كولر امري ضروري است؟ اين سوالاتي است كه پاسخ به آن‌ها براي…

از آخرين باري كه اقدام به تميز كردن كانال كولر خود كرده‌ايد چقدر مي‌گذرد؟ چرا تميز كردن كانال كولر امري ضروري است؟ اين سوالاتي است كه پاسخ به آن‌ها براي كساني كه از كولرها به عنوان سيستم خنك‌كننده محيط موردنظر خود استفاده مي‌كنند مهم و ضروري است اگر شما هم براي تأمين سرمايش خانه، اداره، مغازه يا محيط‌هاي صنعتي از كاركرد كولرها بهره مي‌بريد حتما زمان مناسب براي تميز كردن كانال كولر يا دلايل تميز كردن كانال كولر از مطالبي است كه دانستن آن براي شما مفيد و قابل كاربرد خواهد بود با ما همراه باشيد.

نشانه هاي كثيف شدن كانال كولر

عوامل زيادي وجود دارند كه شايد شما متوجه آن‌ها نباشيد اما  باعث كثيفي كانال كولر مي‌شوند اگر مدت زيادي است كه كانال كولر خود را تميز نكرده‌ايد تصور كنيد چه حجمي از رسوب و آلودگي درون آن انباشته شده، باتوجه به اينكه كانال كولر تنها راه ورود هوا به داخل محيط است پس كثيف بودن آن مي‌تواند هواي آلوده و بي‌كيفيت به محيط شما وارد كند. اما از كجا بفهميم كه كانال كولر نياز به تميز كردن دارد؟ نشانه‌هايي براي پي بردن به كثيفي كانال كولر وجود دارد كه مشاهده آن‌ها به اين معني است كه كولر شما حتما نياز به تميزكاري دارد و زمان سرويس آن فرارسيده، اين نشانه‌ها شامل موارد زير مي‌شوند:

کولر آبی

وجود جانوران و حشرات موذي درون كانال كولر

گاهي ممكن است حشرات يا جانوراني مانند موش از درزهاي كولر وارد كانال كولر بشوند اگر صداهاي عجيب‌و‌غريب از كانال كولر شنيديد براي تميز كردن كانال كولر خود اقدام كنيد همچنين ممكن است موجودات موذي وارد كانال كولر شده باشند اما راه خروج نداشته و همانجا مرده باشند وجود جسد اين جانوران باعث بو گرفتن كانال كولر مي‌شود بنابراين در صورت شنيدن صدا يا بوهاي نامطبوع و نامتعارف حتما كانال كولر خود را تميز كنيد تا از اختلال در عملكرد كولر براي خنك سازي هوا جلوگيري شود.

مشاهده آلودگي و گرد‌و‌خاك در اطراف دريچه‌هاي تهويه

وجود اندكي گردوغبار در اطراف دريچه‌ها در مدتي كه از سيستم كولر استفاده نمي‌كنيد طبيعي است اما اگر در فصول گرم كه از كولرها براي سرمايش استفاده مي‌كنيد گرد‌و‌خاك و آلاينده‌هايي در اطراف دريچه‌ها مشاهده كرديد بايد كانال كولر خود را تميز كنيد چراكه وجود اين آلودگي‌ها نشان‌دهنده آن است كه داخل كانال كولر، آلوده و پر از گرد‌و‌غبار شده و ممكن است هنگام توليد جريان هوا توسط كولر اين آلودگي‌ها نيز وارد محيط شود و موجب حساسيت و مشكلات تنفسي افراد ساكن در آنجا گردد.

کولر صنعتی در کارخانه ها و انبارها
بیشتر بخوانید...

افزايش ناگهاني هزينه‌هاي مصرف انرژي

افزايش ناگهاني هزينه‌هاي قبوض مصرف انرژي به اين معناست كه عملكرد سيستم كولر دچار مشكل شده كه اين مشكل ممكن است ناشي از كثيف بودن كانال كولر باشد درواقع تجمع آلودگي‌ها و رسوب‌ها درون كانال مي تواند مانع از ايجاد جريان هواي خنك توسط كولر شده، در عملكرد آن اخلال ايجاد كند و باعث فشار آمدن به دستگاه و افزايش مصرف انرژي شود بنابراين با تميز كردن به موقع كانال كولر مي توان از مصرف بيش از حد انرژي، هزينه‌هاي اضافي و مخل شدن عملكرد دستگاه جلوگيري كرد.

ضرورت تميز كردن كانال كولر

با بروز نشانه‌هاي كثيف شدن كانال‌هاي كولر نياز است كه هر از چندگاهي براي تميز كردن و سرويس آن‌ها اقدام كنيم تميز كردن كانال‌كولر علاوه بر اينكه باعث بهبود عملكرد كولر در خنك‌سازي و سرمايش هوا مي‌شود، موجب صرفه‌جويي در مصرف انرژي و افزايش طول عمر مفيد دستگاه نيز مي شود درواقع درصورت تميز کردن کانال کولر ، براي تأمين دماي مناسب محيط نيازي نيست سيستم كولر تحت فشار زيادي قرار بگيرد درنتيجه باعث كاهش مصرف انرژي و هزينه‌هاي تعمير و نگهداري دستگاه مي‌شود.

کانال کولر صنعتی

دليل ديگر در ضرورت تميز كردن كانال کولر اين است كه در فصول سرد سال با وزش باد و بارش باران و برف ممكن است ذرات معلق وارد كانال كولر شوند همچنين آلاينده‌هايي كه در هوا وجود دارند مي‌توانند روي پوشال‌ها نشسته و وارد كولر شوند بنابراين تميز كردن كانال كولر از ورود هواي آلوده و داراي گرد‌و‌خاك، ذرات معلق، پرز‌ و ‌كرك و ديگر آلودگي‌ها به داخل محيط جلوگيري مي‌كند و كيفيت هواي محيط موردنظر را افزايش مي‌دهد به‌اين‌ترتيب باعث سالم‌تر شدن ‌هوا براي افراد داخل ساختمان شده و از احتمالات مبتلا شدن ساكنان به آلرژي و حساسيت يا بيمار‌هاي تنفسي مي‌كاهد.

کولر گازی و راهنمای خرید آن
بیشتر بخوانید...

با وجود تأثيري كه تميز كردن كانال كولر بر بهبود عملكرد دستگاه در خنك‌كنندگي و كيفيت جريان هواي ايجاد شده مي‌گذارد متحمل شدن زحمت تميزي كانال كولر به اثرات مثبت آن مي ارزد بنابراين اگر مدت زيادي است كه اقدام به تميز كردن كانال كولر خود نكرده‌ايد به نشانه هاي كثيف بودن كانال توجه كرده و با بررسي آن‌ها در صورت نياز حتما به تميز كردن كانال كولر خود بپردازيد.

زمان مناسب براي تمیز کردن كانال كولر

هر وسيله برقي زماني كه براي مدتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد با جرم‌گرفتن و كثيف شدن آن كيفيت كارايي اوليه خود را از دست مي دهند اين موضوع براي دستگاه‌هاي كولر هم صدق مي‌كند. به طوركلي بهترين حالت براي تميز كردن كانال كولر اين است كه به صورت ساليانه و قبل از راه‌اندازي كولر خود درشروع فصل تابستان به

تميزكاري و سرويس كولر آبی و یا کولر گازی خود بپردازيد در اين صورت مي‌توانيد كاركرد كولر خود را در مدت چندماه‌اي كه از آن استفاده مي‌كنيد در سطح خوبي نگه داريد و از هواي خنك تر و باكيفيت تري بهره ببريد.

سخن پاياني

همانطور كه گفتيم تميزكاري و سرويس كولر در زمان مناسب در ميزان خنك‌كنندگي كولر، كيفيت هواي توليد شده ، مصرف انرژي و هزينه ها اثرات بسيار خوب و مثبتي دارد بنابراين اگر مي‌خواهيد دستگاه كولر شما كارايي مناسبي داشته باشد و در عمل خنك سازي دچار مشكل نشود حتما به تميز كردن كولر خود در زمان مناسب توجه داشته باشيد.

درصورتیکه تمایل به خرید و یا خرید کولر آبی، اجاره پنکه آبی و خرید پنکه مه پاش ، اجاره پنکه مه پاش و خرید یا اجاره پنکه صنعتی دارید
می توانید به فروشگاه میست ایران سربزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست