پنکه سقفی

پنکه سقفی و کاربردهای آن

با رسیدن روزهای گرم تابستان استفاده از وسایل سرمایشی و سیستم های تهویه رونق می گیرد معمولا افراد برای انتخاب وسیله سرمایشی مناسب دچار تردید می شوند که تنها با…

با رسیدن روزهای گرم تابستان استفاده از وسایل سرمایشی و سیستم های تهویه رونق می گیرد معمولا افراد برای انتخاب وسیله سرمایشی مناسب دچار تردید می شوند که تنها با کسب اطلاعات کافی درباره انواع آن ها انتخاب مناسب میسر می شود.پنکه سقفی یکی از انواع سیستم خنک کننده است که می تواند جایگزین مناسبی برای سایر وسایل سرمایشی که بسیار پر هزینه و پر مصرف هستند باشد. در روزهای گرم وجود یک پنکه سقفی در محیط، می تواند خنکی ملایمی در فضا ایجاد کند و احساس خوشایندی برای شما به وجود آورد.

در ادامه به آشنایی بیشتر با پنکه سقفی و انواع کاربرد آن می پردازیم:

پنکه سقفی

خنک سازی با پنکه سقفی

پنکه ها بر خلاف کولرهای گازی (air conditioner) مستقیما دمای هوا را تغییر نمی دهند بلکه تنها به کمک چرخش پره ها باعث جابه جایی هوا می شود و از طریق خنک کاری تبخیری باعث  خنک شدن بدن افراد می شود در واقع چرخش پره های پنکه باعث جابه جایی هوا و باعث دور کردن هوای گرم از اطراف شما و جایگزین کردن هوای خنک به جای آن می شود به همین دلیل به نظر می رسد دمای هوا کمتر شده است. از طرفی دیگر هنگامیکه کمی رطوبت در هوای محیط وجود داشته باشد یا بدن در اثر تعریق مرطوب باشد با وزش باد پنکه این رطوبت روی سطح پوست با گرفتن گرمای محیط یا بدن تبخیر می شود و شما احساس خنکی می کنید.

انواع کارکرد پنکه سقفی

 پنکه های سقفی در دو مدل معمولی (تک حالته) و چهار فصل (دو حالته) طراحی و ساخته می شوند. پنکه های سقفی دو حالته قابلیت چرخش معکوس پره ها را دارند که با وجود این قابلیت علاوه بر اینکه در تابستان موجب خنک شدن محیط می شوند، در زمستان نیز کاربرد دارند و موجب زودتر گرم شدن محیط می شوند.در تابستان جهت چرخش پره ها برای ایجاد سرمایش و با استفاده از سلکتور به گونه ای تنظیم می شوند که هوا رو به پایین دمیده شود.

در فصل زمستان و برای گرمایش، جهت چرخش پره ها معکوس می شود به طوریکه هوا به سمت بالا کشیده شود در واقع در حالت طبیعی جریان هوا به این صورت است که هوای گرمتر به سمت بالا و به طرف سقف حرکت می کند و هوای خنک تر به سمت پایین و به طرف کف حرکت میکند اما پنکه های سقفی با تنظیم جهت چرخش پره ها، هوای سردتر نزدیک به کف را به طرف بالا می کشند و هوای گرمتر نزدیک به سقف را به جای آن به طرف پایین هدایت می کنند و به این ترتیب باعث یکنواخت شدن دمای محیط می شوند. هنگامیکه این وسیله روی حالت گرمایش تنظیم می شود توجه به کار کردن آن در سرعت پایین بسیار مهم است تا پنکه بتواند هوا را به سمت پایین حرکت دهد و اثر سرمایشی آن را به حداقل برساند.

پنکه سقفی

برای قانون استاندارد دمیدن هوا به سمت پایین در حالت گرمایش و کشیدن آن به سمت بالا در حالت سرمایش یک استثنا وجود دارد و آن هنگامی است که پنکه سقفی در مکانی با سقف بسیار بلند (حدود ارتفاع دو طبقه)

راهنماي خرید كولر ‌صنعتي
بیشتر بخوانید...

نصب شود در اینصورت روش عملکرد پنکه معکوس می شود یعنی چون پنکه در ارتفاع زیادی نصب شده بنابراین اثر باد سرد قابل توجه نخواهد بود و  باید به دنبال آن باشیم که در زمستان هوای گرم را به سمت پایین هل دهیم و در تابستان هوای سرد را به سمت بالا بکشیم.

مدل ها و کاربردهای آن

پنکه های سقفی برای فضای داخلی

اکثرا پنکه های سقفی را برای استفاده در محیط منزل، دفتر کار و سایر محیط های بسته بکار می برند. موارد مهمی که برای انتخاب پنکه سقفی مناسب برای محیط های داخلی باید مد نظر داشته باشید مقیاس اتاق، میزان ارتفاع سقف، زاویه و اندازه پره ها، امکانات و تنظیمات آن، ظاهر و طراحی زیبا و … است. اگر قصد استفاده از پنکه سقفی در فضاهای نسبتا کوچک و تنگ را دارید حتما توجه کنید که پره های پنکه بیش از حد بزرگ نباشند یا اگر فضای مورد نظر شما سقف کوتاهی دارد پنکه ای را انتخاب کنید که آویز نداشته باشد و مستقیما به سقف نصب شود.

پنکه های سقفی برای فضاهای باز

 بعضی از پنکه های سقفی برای فضاهای باز نظیر آلاچیق ها، بالکن ها، ایوان ها و … طراحی شده اند که این مدل پنکه ها کمی متفاوت از انواع دیگر هستند در واقع پنکه های مناسب برای فضاهای باز، دارای پوشش های مخصوص ضد رنگ و رطوبت هستند که اجازه نمی دهند رطوبت هوا و گرد وغبار به داخل سیستم پنکه مخصوصا موتور آن نفوذ کند به همین کمی گران تر از پنکه های سقفی معمولی هستند.

راهنمای خرید و اجاره پنکه
بیشتر بخوانید...

پنکه های سقفی مجهز به چراغ

امروزه بعضی پنکه های سقفی به جهت داشتن جنبه تزئینی و تنوع در انواع آن ها دارای قابلیت نورپردازی فضا هم هستند یعنی دارای کیت های نور می باشند و می توان از آن ها به عنوان لوستر نیز استفاده کرد. کیت های نوری متصل به پنکه های سقفی دارای تنوع بسیار زیادی می باشد که می توانید آن را با دکوراسیون منزل خود هماهنگ کند.

پنکه سقفی

مزایای استفاده از پنکه سقفی برای خنک سازی

  • این دستگاه سرمایشی با به حرکت درآوردن و جابه جایی هوا باعث خنک شدن محیط می شوند اما سیستم های تهویه مطبوع با سرماسازی هوا را خنک می کنند یعنی تمام هوایی که در فضا وجود دارد باید خنک سازی شود و اگر نیاز است رطوبت آن گرفته شود تا افرادی که در آن محیط هستند خنک شوند لذا هر چه فضا بزرگتر باشد یا جمعیت اتاق بیشتر باشد به انرژی بیشتری برای خنک سازی نیاز است؛ بنابراین واضح است که پنکه های سقفی نسبتا انرژی کمتری برای خنک کردن محیط مصرف می کنند که این موضوع باعث کاهش هزینه ها نیز می شود.
  • استفاده از پنکه های سقفی در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب هستند بسیار مناسب است و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شده و از نظر اقتصادی نیز برای اهالی آن مناطق مقرون به صرفه تر است.
  • پنکه های سقفی پره های بزرگتر و قطورتری نسبت به سایر انواع آن دارند و برای خنک سازی فضاهای بزرگ که ارتفاع سقفشان زیاد است بهترین گزینه می باشد

سخن پایانی

امروزه انواع سیستم های خنک کننده و تهویه هوا با تنوع فراوان برای فراهم کردن سرمایش محیط، طراحی و تولید شده که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. پنکه سقفی هم یکی از انواع وسایل سرمایشی است که

می تواند روزهای گرم تابستان را برای شما قابل تحمل تر کند اگر قصد خرید پنکه ، اجاره پنکه ، اجاره کولر را دارید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست